A SAFENESS-RŐL
Mit jelent a safeness szó?
- Angol szó, jelentése biztonság vagy biztonságosság. A „fitness” és a „wellness” mintájára egy civil önvédelmi képzés neve.
Minek kell egy ilyen képzés?
Amit naponta csinálunk, arra oda se kell figyelni, megy rutinból, ezért nem kell külön gyakorolni.
- Ami azonban ritkán történik, váratlanul, nehezen átlátható helyzetben, nehezen kezelhető érzéseket kelt bennünk, és a tét is nagy, arra fel kell készülni: gondolatban, érzelmileg és fizikailag is hozzá kell szokni.
- Az önvédelmi képzés „laboratóriumi” körülményei között ez lehetséges is.
Ennyi idő alatt?
A harcművészeti és más önvédelmi iskolákban tanított összetett- és finommozgásos készségeket valóban csak hónapokon, éveken át tartó sulykolással lehet elsajátítani. A Safeness más, egyszerre több és kevesebb.
- A Safeness Program fel tud készíteni a különféle helyzetek és belső folyamatok felismerésére és kezelésére, mindenre, ami a nyílt erőszakot megelőz(het)i.
- A kézzel-lábbal program a zsigeri hárító reflexekre és a természetes magatartásra épül, az azonnal betöltődő „fegyverzet” is hétköznapi mozdulatokból áll, amelyeket már mindenki sokszor „gyakorolt”.
- Az eszközös képzés kéz-közeli tárgyak zsigeri és praktikus használatára tanít, illetve egy lapos marokbotszerű önvédelmi kulcstartó (a munió) alkalmazására.
A fizikai képzés meglepően gyors és maradandó, mert aha-élményekre, ösztönökre és reflexekre épít, arra, ahogyan emberi lények maguktól reagálnak és természetesen mozognak. Idő inkább ahhoz kell, hogy a túlszocializálódott ember újra bízni merjen a saját védelmi mechanizmusaiban, és fel tudja hatalmazni magát a védekezésre. A fizikai fenyegetés okozta ijedtségtől a tudatos és hatékony visszatámadásig eljutni belső munkát követel, de a tréning ebben is segít.
A KÉPZÉSRŐL
Tényleg egyszerű? Nekem is?
Sokan azért nem kezdenek önvédelmet tanulni, mert nem akarják, hogy kiderüljön: esélyük sincs. Harcművész atléták és amazonok láttán sok átlagos képességű civil azt szűri le, hogy ő sosem fog így kinézni, ilyen tökéletesen mozogni és keményen fellépni, ezért inkább hagyja az egészet.
- Mi azt akarjuk megmutatni, hogy mire képes bárki, testi-lelki alkattól függetlenül.
- A cél nem a technikai tökéletesség, hanem a természetes, célszerű mozgás és a spontán alkalmazkodás képessége.
- A lélektani készség az alapvető, és ezt ugyanúgy bárki megtanulhatja, mint a fizikait.
- A kontrollált agresszió – mint üzemmód-váltás egy kis időre – megtanulható úgy, hogy rendes, kedves emberek maradunk.
Először lelkileg? Miért?
A tipikus önvédelmi képzés életveszélyes helyzetek fizikai hárítására fókuszál, az erőszak előzményeivel és a lélektani folyamatokkal ritkán foglalkozik. A Safeness szemléletében azonban a lelki felkészültség elsődleges fontosságú.
- A konfliktusoknak több szintje van, a nyílt erőszak csak a csúcs. Alacsonyabb szinteken a konfliktuskezelés sok embernek jól megy, de a ragadozók felismerése és kezelése külön képzést igényel. Enélkül a konfliktus nyílt erőszakig fajul a ragadozó szándéka szerint.
- A támadás először nem a testet, hanem a lelket éri: olyan érzelmi vagy idegrendszeri reakciót válthat ki, ami felülírhatja a gondolkodást és a cselekvési készséget.
- Léteznek érzelmi-erkölcsi gátak is, amelyek miatt valaki saját magának nem ad engedélyt az aktív védekezésre, visszatámadásra.
- Az elme irányítja a testet: a fizikai készség mentális-emocionális készen létet igényel.
A PROGRAMRÓL
Igényelhető?
- Mint minden önvédelmi iskolának, nekünk is vannak saját szervezésű programjaink, amelyeket ezen az oldalon és a FB-on hirdetünk.
- A Programot azonban munkaidőben és hétvégén is el tudjuk vinni azoknak, akiknek nincs módjuk rendszeres edzésre járni, illetve saját iskolai, munkahelyi programjuk részeként szívesen vennék a miénket.
Van korhatár?
- A komoly tematikából adódik a korhatár. Saját szervezésű programunkon 16 év felett lehet részt venni. Kiskorú a gondviselővel együtt vagy annak nyilatkozatával jöhet.
- A középiskolai programon természetesen már 14 év felettiek is részt vehetnek a tanár jelenlétében és a gondviselő nyilatkozatával.
Mi a szakmai háttere?
A Safeness Program civil magánkezdeményezés, éveken át tartó kutatás és fejlesztés eredménye. A szubjektív személyes garanciánál fontosabb, hogy a Program tartalmi és módszertani alapja
- Rory Miller (Chiron Training) és Tony Blauer (SPEAR System) nemzetközileg elismert munkássága
- a felhasznált és ajánlott szakirodalom
- az ORFK-val és OKRI-val való konzultáció a hazai jogi keretekre való alkalmazásban
- és szakmai-baráti kapcsolatok (nemzetközi SPEAR közösség, hazai edzők, rendőrök).
Csatlakoznék: létezik oktatói képzés?
A célunk az, hogy a Safeness Program minél több emberhez eljusson, ezért terveink szerint oktatói képzést is indítunk mindazok számára, akiknek az önvédelem, a megelőzés és a fiatalok védelme ugyanúgy szívügye, mint nekünk.
Lesz, akinek az egész anyag új, másnak csak hozzátesz ahhoz, amit már jól csinál. Remélem, a közös célban egymásra találunk! Ha az oktató képzés anyaga összeáll, oldalunkon és a FB-on is hirdetni fogjuk.